Project Description

Loading...

 Jiří Kylián (CZ/NL): East Shadow

Japonské Aichi Triennale oslovilo roku 2013 umělce se dvěma tématy: Samuel Beckett a pomoc obětem tsunami z roku 2011. Jiří Kylián patří k obdivovatelům absurdního Beckettova světa od svého mládí. K tomu je tu šokující živel, který nás vrací k nejprostším věcem života, staví nás před otázku života a smrti. Přeneseno na scénu pak filmu a živého představení. Kylián oslovil dva sobě velmi blízké tanečníky, tvořící zralý pár, a japonskou klavíristku žijící v Holandsku. V duchu existenciální marnosti i tragikomické absurdnosti nás unáší na vlnách nostalgie, poezie a působivých obrazů a my si přejeme, aby to hned tak neskončilo.

Koupit vstupenku

Tvůrčí tým

Choreografie a koncept: Jiří Kylián
Tančí: Sabine Kupferberg, Gary Chryst
Asistent choreografie, videoprodukce a hudby: Jason Akira Somma
Výkonní producenti: Kylián Productions BV (NL) a Aichi Triennale 2013 (JP)
Hlavní producenti: Ballets de Monte-Carlo, Monaco Dance Forum (MC), Korzo Productions (NL)
Koproducenti: Rolex (JP), Tomoko Mukaiyama Foundation (NL), Athens Epidaurus Festival (GR)
Hudba: Franz Schubert: piano sonata D959 Andantino, Tomoko Mukaiyama, ‘’Beginning’’ (2013) a ‘’East Shadow’’ (2013, inspirováno Charlemagne Palestine a Somei Sato)
Texty: Samuel Beckett: Neither
Namluvili: Jiří Kylián a Olivier Kruithof
Film: Jason Akira Somma
Asistent dramaturgie/divadelní inspicient: Patrick Marin
Kostýmy: Joke Visser, Hermien Hollander (realizace)
Scéna: Jiří Kylián
Technická produkce a světelný design: Loes Schakenbos
Technický dohled (světla/scéna): Xavier van Wersch
Make-up & kostýmy: Sara Meerman
Manažerka projektu: Carmen Thomas

Další info

Délka 45 min.
Světová premiéra 14 září 2013 v Nagoya – Japonsko, Aichi Triennale 2013

Zvláštní poděkování

logo kylian productionsZvláštní poděkování patří koproducentovi představení na festivalu TANEC PRAHA 2018: Kylián Productions BV.

Jiří Kylián o svém díle říká

„East Shadow” neboli “Východní stín” měl premiéru v roce 2013 jako součást “Aichi Triennale” v japonském městě Nagoya. Tento festival byl věnován obětem “tsunami” neboli “veliké vlny”, která zpustošila část východního pobřeží Japonska v roce 2011. Velká část výtěžku z těchto představení podpořila oběti této zničující přírodní katastrofy.
Naše představení “East Shadow” sestává ze tří komponentů:
1) živé představení dvou starších tanečníků.
2) film, jehož protagonisté jsou titíž dva lidé stojící na jevišti. Ten film je vlastně album jejich života.
3) živý, vše-sjednocující klavírní doprovod.

Sloučení filmu a živého představení není samozřejmě nic nového. Obzvláště když se jedná o tytéž lidi, kteří jsou přítomni jak na jevišti tak i ve filmu. To se nezdá příliš složité. To je pravda, protože to je tak jednoduché a samozřejmé,
jako koexistence života a smrti. Zajímavé na tom je, že ti lidé na filmovém plátně zůstávají vždy stejně staří, zatímco ti dva živí na jevišti stárnou každou vteřinou, zrovna tak, jako diváci, kteří tomu představení přihlížejí.

V našem představení je přítomnost té „velké vlny“ vlastně jen metaforou mnohých nebezpečí, která nás provázejí po velkou část našeho života. Zde o tanci skutečně skoro nemůže být řeč, „East Shadow“ je spíše pohybové drama beze slov, těžící z hlubokých zkušeností obou protagonistů: Sabine Kupferberg a Gary Chryst. Ti nám dovolují nahlédnout do jejich šťastně-nešťastného tragikomického soužití. Oba tito představitelé byli dlouholetými členy NDT III, neboli skupiny, pro tanečníky mezi čtyřicítkou a smrtí, kterou jsem založil v roce 1990. Text, který jsem v tomto představení použil, napsal Samuel Beckett specificky pro operu skladatele Mortona Feldmana nazvanou lapidárně “Neither”, volně přeložitelné jako “Ani”….!

V našem představení se tedy jedná o absurdní text, absurdní existenci dvou stárnoucích a ohrožených jedinců, a o strhující proud částečně improvizované a částečně komponované hudby. Jejich skladatelkou a interpretkou je Tomoko Mukayama.

Chvíle štěstí, zklamání, katastrof, či banalit….nic netrvá….vše je jen jedna nekonečná proměna, odnesena nekonečnou obří vlnou času….neznámo kam….“

Bio

Jiří Kylián (CZ/NL)

Jiří Kylián znamená pro tanec ve světě totéž co Miloš Forman pro film. Ikonická osobnost, která první zahraniční angažmá ve Stuttgart Ballett Johna Cranka získala šťastně roku 1968. V roce 1975 byl jmenován uměleckým ředitelem NDT (Nederlands Dans Theater) a vytáhl toto těleso na absolutní vrchol, vytvořil prostor pro všechny generace (NDT2 pro mladé talenty a NDT3 pro zralé osobnosti), aby předal svou funkci roku 1999 a zůstal ještě 10 let přidruženým choreografem. Pro NDT vytvořil 74 děl a jeho celé životní dílo jich čítá stovku. Sotva lze věřit, že loni oslavil 70-tiny, fascinován všemi druhy umění i jejich syntézou. Ta se silně odráží v tvorbě posledních let, East Shadow nevyjímaje.

Galerie / foto © Jason Akira Somma